Vitčice

URL: www.vitcice.cz
E-MAIL: obec@vitcice.zmail.cz

První zmínka o Vitčicích je z roku 1353, kdy ves koupili páni z Kravař. Nynější historické jádro obce tvoří trojúhelníková náves vymezená řadovou zástavbou původních zemědělských stavení a usedlostí. Dominantou návsi je památkově chráněná kaplička se zvonicí. Drovná církevní zděná stavba je pozoruhodným dokladem lidového stavitelství.


Jedním z velkých územních celků obce je lesní přirodní rezervace "Vitčický les" o celkové rozloze 96 ha s mnoha cennými dřevinami. V návaznosti na cyklotrasu byla postavena rozhledna s panoramatickým výhledem na střední Hanou. Chřibské pohoří a Drahanskou vrchovinu.

Obec má i velice bohatý kulturní život. Každým rokem se pořádají takzvané "ostatky", které jsou vždy zakončeny "pochováváním basy". Obnovily se slavnosti "kácení máje", pro děti jsou pořádány "dětské dny" a "Zpívání u stromečku na návsi". Dlouholetou tradici má i "pytlácká noc", pořádaná na výletišti u lesa.


Největší vodní plochou je Vitčický rybník s výskytem chráněných obojživelníků. Každým rokem je domovem i pro hejno labutí. V rybníku se chovají kapři, tolstolobik a amur bílý.

 

 

 

Správní úřady s působností pro obec Vitčice:

Vyhledat v textu

20. 10. Vendelín

Zítra: Brigita

Kontakt na manažerku paní Loučkovou

tel.č. 602508690

emailová adresa

ucetni@nemcicko.cz

 

     Pivín 220, Pivín 79824

          MRG Němčicko

ID datové schránky.

y2dchh7

Měření průtoku vody

měření řeky Hané ve Vyškově

http://www.i-prostejov.com/

Návštěvnost stránek

278234
Mikroregion Němčicko